VILA Off-Plan Brief · 18 okt. 2026

Vilka är de bästa områdena att köpa off plan i Dubai 2026?

Nyckeltal · från och med 26 oktober 2026

1,116 aktiva projekt i registret, median inträdespris AED 1.8M. Inträdets priser börjar på AED 382,906. Median handpenning 15%. 17% av dem erbjuder en betalningsplan efter överlämning. De flesta överlämningar är planerade till 2027.

Källa: VILA Properties projektregister, uppdateras veckovis från utvecklardata.

På VILA-registret är 680 off plan-projekt i Dubai till salu med överlämning från sista kvartalet 2026 och spridda över 137 distrikt. Dubai Islands har det största utbudet med 63 projekt, följt av JVC med 62. De lägsta ingångspriserna finns i JVC och Dubai South, båda från AED 498,000. International City har det lägsta medelpriset på AED 602,555. Dubai South och Al Satwa begär den minsta bokningsbetalningen, 10 procent i det medelprojektet. JVC har flest planer som låter dig fortsätta betala efter överlämning, 18 projekt.

Från och med den 18 oktober 2026, från VILA-registret över utvecklarnas prislistor, som uppdateras var sjätte timme.

"Bäst" beror på vad du behöver: mest val, lägsta ingång, minsta första betalning eller tidigast nycklar. Tabellen visar alla fyra för de 20 distrikten med flest aktiva projekt.

De 20 distrikten med flest off plan-projekt, jämförda

DistriktAktiva projektFrån (AED)Medelpris (AED)Bokningsbetalning, medelprojektPlaner med betalningar efter överlämning
Dubai Islands631,567,0292,745,76820%10
JVC (Jumeirah Village Circle)62498,0001,006,29620%18
Dubai Land Residence Complex35499,940782,32820%16
Business Bay32663,0622,702,00020%4
Dubai South28498,0001,126,61510%11
Majan19695,9991,086,91920%3
JVT (Jumeirah Village Triangle)19699,0001,117,00020%8
Arjan15689,000976,66720%5
Sobha Hartland 2141,897,2902,290,75820%0
Meydan City141,350,0001,737,60417.5%2
Dubai Marina131,727,8884,595,58520%1
Al Satwa12900,2881,228,72210%0
Dubailand11913,6151,419,96120%5
Dubai Industrial City11549,000779,26815%6
Motor City10776,999903,04420%1
Dubai Sports City10667,658888,11320%2
Dubai Production City10656,000731,43020%3
International City9540,888602,55515%1
Dubai Maritime City81,308,0003,231,00015%1
Dubai Science Park7853,0001,085,00020%2

"Från" är det lägsta ingångspriset i distriktet. "Medelpris" är ingångspriset för det medelprojektet när alla är uppradade efter pris. Källa: VILA-register, 18 oktober 2026.

Var finns det mest val?

Dubai Islands, 63 projekt. Flest överlämningar sker 2027 (31) och 2028 (20). Ingången börjar på AED 1,567,029, så det är inte det billigaste området, men det ger dig det bredaste urvalet. Imtiaz Development, Mr. Eight Development och Samana har 5 projekt vardera där.

JVC, 62 projekt, ligger nära bakom och är mycket billigare: från AED 498,000, medelpris AED 1,006,296. Objekt 1 har flest där med 8, följt av Binghatti med 4.

Var finns det lägsta ingångspriset?

JVC och Dubai South, båda från AED 498,000. Dubai Land Residence Complex följer med AED 499,940. När det gäller medelpriser är International City det lägsta med AED 602,555, följt av Dubai Production City med AED 731,430 och Dubai Industrial City med AED 779,268.

Var finns den minsta första betalningen?

I de flesta distrikt begär det medelprojektet 20 procent vid bokning. Dubai South och Al Satwa begär 10 procent. International City, Dubai Industrial City och Dubai Maritime City begär 15 procent.

Var kan du fortsätta betala efter överlämning?

JVC har 18 projekt med betalningar efter överlämning, Dubai Land Residence Complex 16 och Dubai South 11. Sobha Hartland 2 och Al Satwa har inga registrerade projekt idag.

Var får du nycklarna snabbast?

JVC har 11 projekt som förväntas vara klara 2026, Business Bay och Dubai Islands 8 vardera. Dubai Production City, Dubai Industrial City, Motor City och International City har inga innan 2027.

Hur rankade vi dessa områden?

Genom vad registret visar idag, för projekt som är till salu nu: antal aktiva projekt, lägsta och medel ingångspris, bokningsbetalningen för det medelprojektet och planer med betalningar efter överlämning. Vi rankar inte efter hyresavkastning eller prisökning på denna sida, eftersom vi endast anger siffror vi kan källbelägga. Områdets transaktionssiffror publiceras av Dubai Land Department.

Köparfrågor

Vilket område i Dubai har de billigaste off plan-projekten 2026?

JVC och Dubai South, båda från AED 498,000, per den 18 oktober 2026. International City har det lägsta medelpriset, AED 602,555.

Vilket område har flest nya off plan-projekt?

Dubai Islands med 63 aktiva projekt, följt av JVC med 62.

Är Business Bay fortfarande värt att titta på för off plan?

Business Bay har 32 aktiva projekt, från AED 663,062, med ett medelpris på AED 2,702,000. Damac Properties har 7 av dem och Binghatti 6.

Var kan jag betala endast 10 procent vid bokning?

I Dubai South och Al Satwa begär det medelprojektet 10 procent vid bokning. Varje projekts egen plan finns på dess sida.

Ändras dessa siffror?

Ja. Registret uppdateras var sjätte timme från utvecklarnas prislistor, och denna sida visar datumet för senaste läsning.

Visar denna sida hyresavkastningar?

Nej. Vi publicerar endast siffror som vi kan källbelägga till registret eller till en officiell myndighet. För transaktionssiffror per område, se Dubai Land Department.

VILA Properties, RERA ORN 45990, BRN 55719.

Denna sida är endast för information och utgör inte investeringsrådgivning. Priser och planer sätts av varje utvecklare och kan ändras; kontrollera projektets sida och utvecklarens egna villkor innan du köper.

Licensierad kommentar, inte finansiell rådgivning. VILA Properties, Dubai RERA ORN 45990 · BRN 55719.

Kontakta oss